Total Productive Maintenance

Celem TPM jest zapewnienie maksymalnej efektywności maszyn i urządzeń

Total Productive Maintenance (pol. całkowite produktywne utrzymanie ruchu maszyn[1]) – jedna z metod lean management, służąca zapewnieniu maksymalnej efektywności maszyn i urządzeń. Efektywność ta rozumiana jest jako maksymalne wykorzystanie dostępnego czasu maszyny do produkcji wyrobów dobrej jakości[2]. System TPM wywodzi się z Japonii i polega na obsłudze konserwacyjnej maszyn i urządzeń realizowanej wewnątrz przedsiębiorstwa przez operatorów (autonomiczna konserwacja) i personel utrzymania ruchu (planowa konserwacja)[3]. Dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu współpracy między utrzymaniem ruchu a produkcją pozwala na poprawę efektywności nawet mocno już wyeksploatowanego parku maszynowego i znaczne zmniejszenie takich zagrożeń ciągłości produkcji jak awarie czy nieplanowane przestoje. Pionierem w zastosowaniu zbioru technik składających się na TPM była japońska firma Denso z grupy Toyoty[1].

  1. a b Chet Marchwiński, John Shook, Alexis Schroeder: Leksykon Lean. Ilustrowany słownik pojęć z zakresu Lean Management. Wrocław: Wydawnictwo Lean Enterprise Institute Polska, 2010, s. 10. ISBN 978-83-926554-5-9.
  2. Seiichi Nakajima, Introduction to TPM: Total Productive Maintenance.
  3. Bartosz Misiurek, Zofia Maśluszczack: Dlaczego w mojej firmie umarł TPM?. Służby Utrzymania Ruchu, kwiecień 2015. [dostęp 2017-12-14].

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search